Zmęczone oczy: przyczyny, objawy, leczenie
Wiele osób zmaga się z problemem zmęczonych oczu. Na tę dolegliwość najczęściej skarżą się osoby na co dzień pracujące przed komputerem czy też jeżdżące zawodowo samochodem. Taki rodzaj dolegliwości oraz dyskomfortu może mieć bardzo negatywny wpływ na życie codzienne, a nawet i na realizowanie się w innych czynnościach, pasjach, zajęciach itp. Oczywiście nie ma choroby, która nazywała by się zmęczeniem oczu. Jest to swego rodzaju seria objawów, które mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych stanów, a w efekcie również leczenia. Jeśli zatem na co dzień się z tym zmagamy, a nasza praca również sprawia, że mamy większe predyspozycje do takich objawów, to warto poznać ich przyczynę. Warto podjąć również działania mające na celu to, aby pozbyć się tego problemu.
Zmęczone oczy: PRZYCZYNY
Jakie są przyczyny zmęczonych oczu? W medycynie tę dolegliwość określa się mianem astenopii. Taka przypadłość wynika przede wszystkim z ciągłego spięcia i przemęczania oczu. Nerwy wzrokowe są wówczas bardzo obciążone, często pojawia się niewyraźne widzenie i uczucie zmęczenia oczu. Dodatkowo mogą temu towarzyszyć również uporczywe bóle głowy.
Ze względu na to, że obecnie ludzi spędzają mnóstwo czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy też telefonów, powstało pojęcie zespołu widzenia komputerowego. Dolegliwości z nim związane powstają wtedy, gdy przez długi czas wpatrujemy się w ekran i źrenice po pewnym czasie już z trudem absorbują promienie. Oko jest po prostu zbyt przemęczone. Pułapką może okazać się dla nas również granie na konsoli, gdzie cały czas skupiamy wzrok na dość intensywnym świetle ekranu, często przygaszając inne światła dookoła. Wówczas może wystąpić zespół suchego oka.
Oczywiście jeśli ogólnie cierpimy na pewne dolegliwości ze strony oczu, to mogą one również wywoływać tego rodzaju zmęczenia. Tak jest wtedy gdy mamy astygmatyzm, krótkowzroczność czy też dalekowzroczność. Jest wiele sposobów na to, aby uniknąć takiego dyskomfortu w życiu codziennym i warto z nich skorzystać. Poniżej zostało opisanych kilka podstawowych.
Zmęczone oczy: OBJAWY
Jakie są objawy zmęczonych oczu? Przede wszystkim oczy zaczynają nas boleć, ale stają się również zbyt suche. Czasem może pojawić się nawet uczucie piasku pod powiekami. Poza tym widzimy niewyraźnie, bolą nas plecy i szyja. Widzenie może być nawet podwójne. Objawem jest również kłopot ze skoncentrowaniem wzroku, nadwrażliwość na światło różnego pochodzenia itp. Dodatkowo jeszcze ucisk w skroniach oraz bóle głowy, silniejsze migreny.
Co na zmęczone oczy?
Jak widać problemy ze zmęczonymi oczami bardzo często wynikają z tego, jak wygląda nasz codzienny tryb życia. Ogromną rolę odgrywa praca. Jeśli zatem czujemy, że napięcie narasta, warto zrobić sobie krótką przerwę. Poza tym dobrze jest również się porządnie wysypiać, aby oczy miały czas na regenerację.
Nawet jeśli początkowo objawy nie były silne i dość szybko ustępują, zdecydowanie nie powinno się ich ignorować. Dobrze jest zgłosić się między innymi na kontrolne badanie wzroku. Być może nasz problem jest bowiem o wiele poważniejszy, niż początkowo zakładaliśmy.
Jeśli natomiast chcemy sami we własnym zakresie nieco pomóc sobie z tym problemem, to warto skorzystać z kilku konkretnych metod. Na pewno ważne jest pozwolenie oczom odpocząć, nawet jeśli ich zamknięcie miałoby trwać jedynie kilka sekund. Warto również zawsze dobrze doświetlać miejsce, w którym pracujemy czy też czytamy. Najlepiej aby światło było naturalne lub sztuczne, ale odpowiednio dopasowane.
Gdy tylko mamy taką możliwość, dobrze jest również ograniczyć korzystanie z różnego rodzaju ekranów. Jeśli nasza praca wymaga od nas tego, abyśmy w ciągu dnia spędzali naprawdę długi czas przed ekranem komputera, to warto pp pracy unikać ciągłego siedzenia na telefonie, tablecie itp.
Niezwykle ważne jest jednak robienie przerw. Jeśli mamy taką sposobność, warto w trakcie pracy zrobić sobie kilkuminutowy spacer, nawet jeśli miały on odbywać się na korytarzu. Ciekawe i skuteczne są również ćwiczenia oka. Po 20 minut pracy dobrze jest skupić wzrok na punkcie oddalonym co najmniej o 6 metrów i koncentrować go przez 20 sekund. To proste ćwiczenie, które przy odrobinie zaangażowania, dość szybko może wejść nam w nawyk.
Jeśli jednak chcemy aby nasze oczy były w zdecydowanie najlepszym stanie, warto je regularnie badać. Czasem może nam się wydawać, że z naszym wzrokiem jest wszystko w porządku, tymczasem będzie on pozostawiał wiele do życzenia. Na takie badania można skierować swoje kroki do salonu: https://salonsuperoptyk.pl/. Wystarczy znaleźć najbliższą sobie lokalizację i skorzystać z fachowej pomocy na miejscu.