Dobre praktyki optyka i optometrysty
Według badań, połowa pełnoletnich Polaków ma „wadę wzroku”. Niepokoi fakt, że dotyczy to nie tylko osób starszych, lecz także grupy aktywne zawodowo i młodzież. Prawidłowa profilaktyka wzroku jest więc niezwykle istotna. Specjaliści zajmujący się zdrowiem oczu, to nie tylko okuliści, ale też optycy i optometryści. Czym wyróżnia się więc profesjonalista w tej dziedzinie?
Optometrysta a optyk
Optyk nie tylko wykonuje okulary, konserwuje je czy naprawia. Dobry specjalista jest w stanie przekazać także rzetelną wiedzę dotyczącą metod korekcji wzroku, wskazując na ich konkretne wady i zalety. Służy także radą jak dobrać okulary. Współczesny optyk to nie tylko rzemieślnik, posiadający podstawową wiedzę. Obecnie kształci się on także w szkołach policealnych czy na uczelniach wyższych. Taki specjalista daje pewność, że posiada on odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Optomerysta z kolei to zawód medyczny związany z korekcją wad wzroku czy zaburzeń widzenia obuczonego. Optomerystą może być osoba, która skończyła studia magisterskie lub podyplomowe związane z optometrią. Coraz częściej bywa, że optyk jest jednocześnie optomerystą, wówczas w salonie optycznym można dokonać kompleksowych testów, które pozwolą dobrać odpowiednie okulary czy soczewki. Przy niektórych dolegliwościach okulary bywają zbędne, a wystarczą odpowiednie ćwiczenia, wskazane przez optomerystę.
Komunikatywność
Obaj specjaliści powinni przeprowadzić rzeczowy wywiad z pacjentem. Optykowi rozmowa taka służy zdobyciu informacji o stylu życia danego klienta, na przykład rodzaj pracy czy zwyczaje w codziennym życiu. Informacje te są niezbędne, aby dobrać odpowiednie oprawki czy rodzaje soczewek. Z kolei optomerysta powinien pytać o objawy, które dotykają pacjenta, a także odpowiednio omówić wyniki wykonanych badań. Specjaliści ci powinni również indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta, by odpowiednio rozwiązać jego problemy.
Optyk-specjalista nie jest „sprzedawcą okularów”
Wybór specjalisty jest niezwykle trudny, gdyż osoba, która zajmuje się tego typu usługami, nie musi mieć odpowiednich kwalifikacji. Istnieje więc grupa optyków, zwana „sprzedawcami okularów”. Ich usługa opiera się przede wszystkim na modzie okularowej, okulary stanowią gadżet, a optyka jest dla nich jedną z dziedzin handlu. Aby rozpoznać specjalistę, warto zastanowić się nad pytaniami, jakie padają z jego strony. Jeśli ograniczają się one do kwestii estetycznych, a nie dotyczą jakości widzenia, taki optyk to po prostu zwykły sprzedawca.
Kompetencje + życzliwość
Wysoka jakość usługi to także zdolność prowadzenia rozmowy, otwartość i życzliwość. Pozwala to odpowiednio sprostać potrzebom klienta. Warto więc podjąć jak najbardziej odpowiednią decyzję, jeśli chodzi o wybór salonu optycznego.