• 698 658 759
  • super.optyk@wp.pl
  • 10-18 (od Pn do Pt)
  • 10

    sty

    2022

Czy każdą wadę wzroku można wyleczyć?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie pojawiają się problemy z widzeniem. Praca przed komputerem, czytanie przy nieodpowiednim świetle lub upływ czasu to główne przyczyny tego, że rozwija się wada wzroku. Czy każdą z nich da się wyleczyć? Kiedy konieczne jest noszenie okularów? Jakie wady wzroku są nieuleczalne?

Jaką wadę wzroku można wyleczyć?

Do wad wzroku można zaliczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Dotykają one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak z reguły u dzieci między 8 a 9 rokiem życia problem sam zanika i nie ma konieczności leczenia. Jednakże u dorosłych wady wzroku nieleczone rozwijają się wraz z biegiem lat.
Krótkowzroczność objawia się tym, że znacznie gorzej widoczne są przedmioty i osoby, które znajdują się w dużej odległości od oczu. Kiedy wada wzroku wzrasta, również przedmioty i osoby znajdujące się bliżej stają się mniej wyraźne.

Nadwzroczność inaczej nazywana dalekowzrocznością polega na tym, że nieostre są przedmioty znajdujące się blisko zasięgu wzroku. Wraz z rozwojem wady zwiększa się również zakres niewyraźnego widzenia.

Astygmatyzm powoduje, że ostrość widzenia nie jest prawidłowa. Niezależnie od odległości.

W większości przypadków leczenie polega na korekcji wady wzroku. W tym celu wykorzystywane są okulary bądź soczewki kontaktowe. Przy ich pomocy zmienia się kąt załamania promieni świetlnych, które wpadają przez źrenicę i zbiegają się na siatkówce. Tym samym widziany obraz się wyostrza do odpowiedniej ostrości.

Wyjątek stanowi astygmatyzm, który wymaga zastosowania specjalnych szkieł cylindrycznych. W tym wypadku cylindry sprawiają, że promienie załamują się w inny sposób zarówno w pionie, jak i poziomie.

Jeżeli chodzi o krótkowzroczność i dalekowzroczność, to są to wady wzroku, które można leczyć za pomocą lasera. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna. Podczas zabiegu laser zmienia krzywiznę powierzchni oka, czyli rogówkę i modeluje jej kształt. Wszystko jest jednak zależne od tego, którą wadę wzroku należy skorygować.

Czy na małą wadę wzroku należy nosić okulary?

Jest to pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Przede wszystkim to lekarz okulista, który przeprowadza badanie, powinien podjąć decyzję o tym, czy konieczne będzie noszenie okularów. Jednak w tej kwestii zdania są podzielone. Niektórzy okuliści twierdzą, że okulary są niezbędne, a inni, że nie potrzeby ich wprowadzania. W tej sytuacji w głównej mierze to od pacjenta zależy, czy już przy małej wadzie wzroku będzie chciał skorygować problem. Niestety wielu z nich nie wyobraża sobie noszenia okularów. Dopiero kiedy wada wzroku powoduje dyskomfort i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, decydują się na soczewki lub okulary.

Do małych wad wzroku zalicza się te poniżej 5 dioptrii. Z reguły nie mają one większego wpływu na życie pacjenta. Jednak w niektórych przypadkach wada może być bardziej zauważalna. Szczególnie jeśli pacjent pracuje przy komputerze, dużo czyta, czy jest uczniem. Dla takich osób alternatywą jest noszenie okularów tymczasowych, czyli tylko w momencie, kiedy konieczne jest wyostrzenie i wysilenie wzroku.

Tych wad wzroku nie da się wyleczyć

Warto zaznaczyć, że okulary, czy soczewki nie są sposobem leczenia, a jedynie poprawić jakość widzenia. Oczywiście pod warunkiem, że są noszone. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że zakładanie ich wyłącznie od czasu do czasu najprawdopodobniej spowoduje, że wzrok będzie się pogarszał. Okulary bądź soczewki mogą pomóc zahamować rozwój wady wzroku, jednak w żadnym stopniu jej nie niwelują.

Obecnie jedyną metodą, która wyleczy wadę wzroku, jest laserowa korekcja. Jest to zabieg bezbolesny, krótki i stosunkowo bezpieczny. Ryzyko wystąpienia powikłań jest naprawdę niewielkie.
Większość wad wzroku można wyleczyć, jednak wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz tego, czy nie występują inne choroby oczu.

Bardzo często wadom wzroku towarzyszą inne schorzenia. Astygmatyzm nierzadko pojawia się wraz z zaćmą. W takim wypadku przeprowadzenie laserowej korekcji może okazać się niemożliwe i konieczne będzie zastosowanie specjalnych soczewek.

Co więcej, osoby, które zmagają się z krótkowzrocznością, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na jaskrę. U osoby krótkowidzącej znacząco zwiększa się nacisk w oku. W ten sposób dochodzi do upośledzenia nerwu optycznego i zmniejszenia pola widzenia - tak rozwija się jaskra. Niestety jest to choroba nieuleczalna.

  • Telefon:
    698 658 759

  • ul. Wysłouchów 6A/9
    30-611 Kraków

  • E-mail:
    super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.