• 698 658 759
  • super.optyk@wp.pl
  • 10-18 (od Pn do Pt)
  • 25

    lis

    2021

Jak kontrolować wzrok dziecka?

Wzrok to jeden z najważniejszych naszych zmysłów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak codziennie męczy oczy. Godziny spędzone przed ekranem komputera, czy telefonu bądź nad książką powoduje, że ostrość widzenia znacznie się pogarsza. Wzrok trzeba sprawdzać i dbać o niego, aby uniknąć noszenia okularów lub większych dolegliwości. Jak kontrolować wzrok u dzieci? Jak często trzeba wykonywać specjalistyczne badanie wzroku u dzieci?

Test wzroku: domowe sposoby

Odpowiednie dbanie o wzrok dziecka należy do rodziców. To oni zobowiązani są pilnować, by dziecko nie spędzało całego wolnego czasu przed telewizorem lub czytało pod kołdrą z latarką. Niezaprzeczalne jest to, że dzieci potrafią nas przechytrzyć i nie zawsze stosują się do zaleceń dorosłych. Warto więc porozmawiać z pociechą o tym, jak ważny jest wzrok i dlaczego trzeba o niego dbać.

Nie oznacza to jednak, że problemy z widzeniem się nie pojawiają. Nie zawsze bowiem za pogorszenie wzroku u dziecka jest nieodpowiednie oświetlenie, czy czas spędzony na grach komputerowych.

Jeżeli rodzic zauważy, że dziecko mruży oczy podczas wykonywania codziennych czynności, oddala lub przybliża do siebie książkę w trakcie czytania, czy odczuwa światłowstręt, to powinien być to swego rodzaju znak ostrzegawczy.

Powszechnie wiadomo, że aby wykonać badanie wzroku trzeba iść do okulisty. Jednak na wizytę trzeba czekać dość długo, można więc badanie przeprowadzić w domu.

Pierwsza metoda jest bardzo prosta. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że czyta samodzielnie, to badanie wzroku można przeprowadzić na książce. Pod uwagę należy wziąć, by lektura nie była ulubioną książką pociechy, ponieważ może pamiętać fragmenty tekstu i badanie wzroku nie będzie obiektywne.

Dziecko powinno usiąść przy dobrze oświetlonym stole i na blacie położyć książkę. Natomiast rodzic musi siedzieć tak, by miał możliwość widzieć zawartość książki. Następnie dziecko zakrywa jedno oko i zaczyna czytać tekst na głos. Kluczową rolę odgrywa tutaj obserwacja opiekuna. Musi patrzeć, czy dziecko nie pochyla się znacząco bądź nie próbuje zgadywać, co znajduje się w tekście. Po kilku przeczytanych zdaniach dziecko powinno zakryć drugie oko i przeczytać kolejny fragment.

Badanie wzroku u mniejszych dzieci, które nie znają jeszcze liter, można przeprowadzić za pomocą obrazków, np. ze zwierzętami. Rodzic ustawia się w pewnej odległości od dziecka, które zakrywa jedno oko i pokazuje kartonik z wybranym zwierzakiem.

Inną popularną metodą na domowe badanie wzroku jest test Snellena. Badanie odbywa się na takiej samej zasadzie jak to przeprowadzone w gabinecie okulistycznym. Gotowy szablon można wydrukować z Internetu. Test zawiera ciąg liter i cyfr w różnych rozmiarach. Wydrukowaną kartkę można powiesić na ścianie (najlepiej białej) i ustawić dziecko w odległości około 3 metrów. Problem z odczytaniem znaków oznacza, że wizyta u okulisty jest konieczna.

Sprawdź jak wygląda profesjonalne badanie wzroku >>>

Ostatecznie można skorzystać też z technologii. W sieci można znaleźć testy, które sprawdzają wzrok poprzez wpatrywanie się w jeden punkt, który jest znacznie wyraźniejszy niż tło np. mocno czarna kropka na środku kratki lub jako wnętrze między cienkimi liniami. Po kilkunastu sekundach skupienia wzroku na punkcie trzeba przenieść go na otoczenie (kratkę lub linie). Jeśli po takim badaniu na tle pojawiają się zniekształcenia lub plamy, jest to oznaka, że wzrok się znacząco pogorszył. W tym teście również trzeba sprawdzać każde oko oddzielnie.

Badanie okulistyczne dzieci

Domowe badanie wzroku u dzieci wykonuje się wyłącznie po to, aby stwierdzić, czy problem rzeczywiście istnieje, a może dziecko wcześniej tarło oczy, bo się nie wyspało. Badanie wzroku w domu, w żadnym wypadku nie może zastąpić tego u okulisty. Pierwsze profesjonalne badanie dziecko powinno mieć wykonane najpóźniej po ukończeniu 3 roku życia. W tym okresie nasza pociecha potrafi już wyartykułować, czego potrzebuje i co się z nią dzieje. W przypadku badania wzroku dziecko będzie umiało powiedzieć, co widzi lub czego nie. Jeżeli nic złego ze wzrokiem się nie dzieje, kolejne badanie można przeprowadzić po upływie kolejnych 3 lat, czyli w momencie rozpoczęcia przygody ze szkołą. Dziecko uczęszczając na zajęcia, będzie spędzało minimum kilka godzin na poznawanie słów, tworzenie szlaczków, czy czytanie krótkich opowiadań lub wierszyków. Warto więc przed posłaniem dziecka do szkoły umówić się na wizytę u okulisty i przeprowadzić badanie wzroku.

Lekarze twierdzą, że optymalny odstęp między kolejnymi badaniami nie powinien przekraczać 3 lat, pod warunkiem, że w międzyczasie dziecko nie będzie sygnalizowało, że gorzej widzi.

Warto jednak w miarę możliwości wykonywać badanie wzroku częściej, np. raz do roku. Taka zapobiegawcza kontrola pozwoli znacznie szybciej wykryć ewentualne problemy i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Wielu rodziców zastanawia się, czy dla dziecka dobrym wyborem będą soczewki kontaktowe, po tym, jak lekarz stwierdził, że trzeba wprowadzić leczenie korekcyjne wzroku. Odpowiedź jest prosta: Nie. Z reguły u dzieci występują różne zaburzenia wzroku, co oznacza, że na jedno oko widzi gorzej niż na drugie. Nie ma możliwości korekcji wzroku za pomocą soczewek w takim wypadku.

  • Telefon:
    698 658 759

  • ul. Wysłouchów 6A/9
    30-611 Kraków

  • E-mail:
    super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.