• 698 658 759
  • super.optyk@wp.pl
  • 10-18 (od Pn do Pt)
  • 18

    sie

    2021

Wada wzroku: rodzaje, skala. Jak skutecznie leczyć wady wzroku?

Narząd wzroku jest jednym z bardzo ważnych układów, który wpływa na całe funkcjonowanie człowieka. Wzrok pełni bardzo ważną funkcję w procesie poznawczym, a także wpływa na komfort życia. Niekiedy jednak zdarza się tak, że mogą pojawić się wady wzroku, które utrudniają dobre widzenie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów ze wzrokiem natychmiast należy udać się do lekarza okulisty, który postawi diagnozę. Najczęściej lekarz zaleci noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych, które będą korygowały wadę i pozwolą na wykonywanie codziennych czynności np. czytanie lub jazdę samochodem. Jednymi z najczęściej występujących wad wzroku są zdecydowanie daleko i krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Nie należy jednak panikować – odpowiednia diagnoza i wybór leczenia pozwalają na zachowanie dobrego widzenia i odzyskanie dawnej sprawności.

Wada wzroku: plusy

Wada wzroku plus polega na lepszym widzeniu przedmiotów, które są daleko, niż tych, które znajdują się blisko. Inaczej nazywana jest dalekowzrocznością lub nadwzrocznością. Przedmioty które są blisko np. tekst w gazecie, dalekowzroczni pacjenci muszą od siebie oddalać np. na długość wyprostowanej ręki. Z czasem staje się to bardzo uciążliwe. Osoby cierpiące na tę wadę mają również trudności z zarejestrowaniem przedmiotów znajdujących się bardzo blisko twarzy. Dalekowzroczność często ujawnia się po skończeniu 45. roku życia. W tym wieku zwykle pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. Wada ta może wystąpić u noworodków, jednak wraz z wiekiem powinna ustępować. U dzieci koryguje się jednak dalekowzroczność w momencie kiedy wada osiągnie wartość powyżej 3 dioptrii.

Wada wzroku: minusy

W przypadku wady wzorku minus sytuacja jest odwrotna – pacjent widzi dobrze przedmioty znajdujące się blisko, z kolei ma problem z tymi znajdującymi się dalej. Oczywiście powyżej pewnej odległości człowiek naturalnie przestaje widzieć, jednak krótkowzroczność może powodować problemy np. podczas jazdy samochodem czy na rowerze przy ocenie odległości obiektów. Przyczyną krótkowzroczności jest rozciągnięcie gałki ocznej ze zbyt wypukłą rogówką. Krótkowzroczność jest bardzo często diagnozowana u dzieci w wieku szkolnym, występuje najczęściej w wieku od 7 do 8 lat, lub 12-13 lat. Zmiany można szybko zauważyć, jeśli dziecko bardzo przybliża się do ekranu telewizora, komputera lub smartfona albo czyta książki z bliskiej odległości. Krótkowzroczność zdecydowanie powinna być leczona, ponieważ z czasem może prowadzić do trwałej ślepoty.

Wady wzroku: astygmatyzm

Astygmatyzm bardzo często występuje razem z krótko lub dalekowzrocznością i z tego powodu jego zdiagnozowanie bywa problematyczne. W astygmatyzmie charakterystyczne jest, że widziany obraz jest bardzo rozmazany bez znaczenia czy patrzymy na przedmioty znajdujące się blisko czy też w oddali. W przypadku astygmatyzmu u dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z laserowej korekcji. Zabieg ten jest łatwy i bardzo skuteczny, jednak jego cena rozpoczyna się od 1500 – 2000 zł, a zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Jak leczyć wady wzroku?

Korekcja wad wzroku może opierać się o dobór odpowiednich okularów lub soczewek, które umożliwią prawidłowe widzenie. W bardziej zaawansowanych przypadkach i po konsultacji lekarskiej może okazać się, że niezbędne jest przeprowadzenie operacji. W przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu możliwe jest poddanie się operacji, która zniweluje występujące przypadłości. Laserowa korekcja wad wzroku polecana jest osobom, których wada rozwinęła się w niewielkim lub umiarkowanym stopniu. Metody laserowe są zwykle bardzo bezpieczne i mało inwazyjne, dzięki czemu zabiegi te zyskały dużą popularność. Powikłania po nich są niewielkie, a pacjent praktycznie już po 1. dniu od zabiegu jest wypisywany do domu. Innym rodzajem zabiegu jest np. implantacja soczewki fakijnej lub refrakcyjna wymiana soczewki – te metody chirurgiczne są jednak rzadziej wykonywane i muszą wystąpić co ich wykonania specyficzne uwarunkowania.

  • Telefon:
    698 658 759

  • ul. Wysłouchów 6A/9
    30-611 Kraków

  • E-mail:
    super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.