• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 9

  cze

  2021

Soczewki kontaktowe: jednodniowe czy miesięczne? Pytamy specjalisty!

Soczewki kontaktowe bardzo często wykorzystywane są przez osoby, które nie czują się dobrze z okularami. Soczewki przez wielu chwalone są za dyskrecję, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Wiele osób może bać się przejścia z okularów na soczewki, jednak nie ma w tym nic strasznego. Jeśli oswoimy się z ich metodą zakładania, wybierzemy te odpowiednie, które będą miały dobry wpływ na oczy, a ponadto nie mamy do tego żadnych przeciwwskazań to z powodzeniem można zamiast tradycyjnych okularów wybrać soczewki.

Przy wyborze soczewek należy zwrócić uwagę na:

 • - wykonanie,
 • - materiał dostarczający oku odpowiednią wilgotność,
 • - filtry przeciwsłoneczne.

Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej soczewkom kontaktowym jednodniowym i miesięcznym – które z nich lepiej wybrać i jakie mają wady oraz zalety?

Aby odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe najpierw zapisz się na badanie wzroku. 

Soczewki kontaktowe jednodniowe: ZALETY

Soczewki kontaktowe jednodniowe przystosowane są do użytku przez około 12 godzin, a po tym czasie należy je wyrzucić. Soczewek jednodniowych nie należy nakładać ponownie. Soczewki tego typu posiadają swoje zalety. W ich przypadku nie należy tak bezwzględnie dbać o higienę szkieł, gdyż po użyciu zwyczajnie lądują w koszu, dzięki czemu nie ma zagrożenia, że pozostaną na nich bakterie. Sam proces wymiany oczywiście nadal musi pozostać higieniczny, jednak o szkła jednodniowe nie trzeba już tak dbać.

Soczewki jednodniowe to zwykle soczewki hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które mają wysokie uwodnienie, a ponadto przepuszczają większą ilość powietrza. Komfort ich noszenia jest bardzo wysoki. 

Soczewki jednodniowe przez część osób uznawane są za najlepszą opcję ze względu właśnie na możliwość częstej wymiany. Dzięki takim soczewkom istnieje mniejsze ryzyko infekcji, a użytkownik czuje się z nimi komfortowo i bezpiecznie. 

 

Soczewki kontaktowe miesięczne: PLUSY I MINUSY

Soczewki kontaktowe miesięczne są nieco twardsze od jednodniowych, ale dzięki temu są trwalsze i mogą być noszone nawet przez miesiąc. Ich twardość praktycznie nie jest odczuwalna. Soczewki, mimo że są noszone przez 30 dni, to przy odpowiedniej higienie i prawidłowemu postępowaniu praktycznie przez cały ten czas mogą wyglądać jak nowe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które maja problemy ze wzrokiem, ale jednocześnie poprawną budowę gałki ocznej.

O soczewkach miesięcznych nie trzeba codziennie pamiętać, wystarczy ich wymiana raz na miesiąc. Co więcej w przeliczeniu cenowym, soczewki miesięczne są tańsze od jednodniowych. Dla niektórych użytkowników może to być bardzo znaczący element. Ponadto wielu specjalistów ocenia, że soczewki miesięczne zapewniają lepsze pole widzenia oraz ostrość i czystość widzenia

Soczewki jednodniowe czy miesięczna? PORÓWNANIE

Od tego czy wybierzemy soczewki jednodniowe czy też miesięczne zależy wiele czynników. Składają się na nie takie elementy jak:

 • - zalecenia medyczne,
 • - własne przyzwyczajenia,
 • - właściwości poszczególnych rodzajów soczewek,
 • - cena.

Soczewki jednodniowe można określić, że są dla osób bardziej dynamicznych, które wolą zużyć soczewki, wyrzucić i założyć nowe bez konieczności pielęgnacji szkieł. Z kolei miesięczne pozwalają na większą wygodę ze względu na rzadsze zmienianie, jednak przy ich noszeniu mogą częściej przydarzyć się infekcje, co dla wielu będzie ważnym argumentem. Za soczewkami miesięcznymi przemawia z kolei ich korzystniejsza cena, za to soczewki jednorazowe są bardziej uniwersalne. Możemy na początek wypróbować soczewki jednorazowe i jeśli one się nie sprawdzą, to założyć miesięczne i wtedy będziemy mogli wyrobić sobie zdanie zarówna temat jednodniowych soczewek kontaktowych, jak i miesięcznych. 

CZYTAJ TAKŻE: Okulary do czytania. Jak wybrać? >>> 

 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.