• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 9

  lip

  2021

Uczysz się albo pracujesz zdalnie? Chroń swoje oczy!

Pandemia nieco zmieniła w naszych codziennych nawykach. Duża część osób zaczęła zdecydowanie więcej czasu spędzać przed komputerem. I bez nauki czy pracy zdalnej wiele osób spędzała czas głównie przed komputerem i to zarówno w ramach pracy i nauki, a także czasu wolnego. Komputery na dobre weszły do naszego życia i z pewnością szybko się z niego nie wycofają. Specjaliści zaznaczają jednak, że spędzanie wielu godzin przed komputerem może mieć negatywny wpływ na wzrok.
 
Urządzenia elektroniczne emitują tzw. światło niebieskie, które może działać nie tylko drażniąco, ale także powodować osłabienie wzroku czy np. wysuszanie oczu i spojówek. Każda osoba, która z racji na wykonywaną pracę czy konieczność nauki online powinna zaopatrzyć się w specjalne okulary, które skutecznie pomogą w ochronie wzroku. Nawet jeśli teraz widzimy dobrze, to uszkodzenia wzroku mogą wyjść na jaw dopiero po kilku latach. Tym bardziej jeśli zauważymy, że: coraz częściej odczuwamy jakby oczy były suche, musimy je nieustannie przecierać, a także coraz bliżej wpatrujemy się w ekran komputera, lub nie do końca możemy rozróżnić barwy na ekranie, to najlepszy moment, aby wybrać się do okulisty i sprawdzić wzrok, a także zaopatrzyć się w okulary ochronne przeznaczone specjalnie do komputera. 

Okulary ochronne do komputera: co to jest?

Eksperci zauważają, że w ostatnich latach pojawił się tzw. syndrom oka biurowego (Office Eye Syndrom). Charakteryzuje się on suchością i zaczerwienieniem oczu. Problem ten skutecznie przeniósł się z biur do domów podczas pracy i nauki zdalnej. Jeśli chcemy skutecznie chronić swój wzrok powinniśmy zaopatrzyć się w okulary ochronne do komputera. Tego typu okulary mogą być nawet zerówkami i służyć osobom bez innych wad wzroku. Wówczas są one wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która niweluje błyski i odbijanie się światła od ekranu komputera.
 
Szkła w okularach przeznaczonych dla osób spędzających czas przed komputerem powinny mieć także powłokę antyelektrostatyczną, aby skutecznie odbijać kurz, a także promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez urządzenia elektroniczne. Okulary ochronne do komputera mogą mieć różną moc. Dzięki nim praca przy komputerze staje się przyjemniejsza, okulary poprawiają kontrast obrazu, redukują pojawiające się oślepiające odblaski, a także skutecznie niwelują zmęczenie oczu.
 
Okulary przeznaczone specjalnie do pracy przed komputerem mogą posiadać także osoby z wadami wzorku. Wówczas podczas wizyty u okulisty, optometrysty czy refrakcjonisty należy wspomnieć, że pracują dużo przy komputerze. 

Kto i jak powinien używać okularów do komputera?

Okularów do komputera powinny używać osoby, które pracują lub uczą się zdalnie, ale również te które dużo czytają na monitorze komputera, grają w gry, przeglądają strony internetowe, oglądają filmy itd. Dotyczy to praktycznie wszystkich osób, które spędzają co najmniej kilka godzin w ciągu doby przed komputerem. Szczególnie ważna jest ochrona wzroku podczas przesiadywania przed komputerem w godzinach nocnych. Ważne jest, aby wówczas zaopatrzyć się w solidne źródło światła i je wykorzystywać.
 
Korzystanie z komputera po zmroku i bez światła wpływa bardzo negatywnie na dobre widzenie. Okularów do komputera powinny też używać osoby, które palą i przebywają w pomieszczeniach z klimatyzacją, co dodatkowo wysusza oczy. Okulary do komputera powinno zakładać się od razu, kiedy siadamy przed monitorem, później można je także wykorzystać podczas oglądania telewizji.
 
Kiedy używać okularów do komputera?
 • Gdy odczuwamy objawy zespołu suchego oka – podrażnienie oczu, uczucie piasku pod powieką, widzenie jak przez mgłę, swędzenie, ciężkość powiek.
 • Kiedy coraz częściej musimy przecierać oczy i odchodzić od komputera, aby dać oczom odpocząć. 
 • Gdy wpatrujemy się przez wiele godzin w ekran komputera z bliskiej odległości ok. 60 cm.
 • Podczas gdy pracujemy przy komputerze przez większą część dnia przez 8, 10 czy 12 godzin.
 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.