• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 7

  wrz

  2021

Jak czyścić okulary korekcyjne?

Noszenie okularów wielu osobom może kojarzyć się z dużą ilością niedogodności. Okulary trzeba odpowiednio przechowywać, zawsze o nich pamiętać, ponadto uprawiania różnych sportów może być przez nie niezbyt wygodne. Nie warto jednak się zniechęcać, bo dzięki okularom można odzyskać bardzo dobry wzrok i powrócić do wykonywania różnych czynności np. szycia, czytania czy jazdy samochodem. Noszenie okularów jest ważne ze względu na bezpieczeństwo, komfort w codziennym życiu, ale także korygowanie wady, która być może przestanie postępować. Nawet osoby, które nie mają jeszcze problemów ze wzrokiem, ale pracują dużo przy komputerze powinny zainteresować się noszeniem okularów „zerówek”, które będą odbijały światło niebieskie emitowane przez monitory. Okulary warto przechowywać w odpowiednim opakowaniu, które zapobiegnie ich uszkodzeniom. Ponadto należy dbać o prawidłową higienę i regularnie czyścić okulary korekcyjne. Czyszczenie jest ważne nie tylko dla własnego lepszego samopoczucia, ale także znacznie przedłuża żywotność szkieł.

Okulary korekcyjne: codzienna higiena

Warto co jakiś czas wymieniać etui lub pudełeczko w którym przechowujemy okulary, ze względu na higienę, ale także estetykę – wiele osób lubi zmieniać pokrowce telefonów komórkowych, podobnie jest z tymi od okularów, jeśli pudełko będzie miało widoczne zabrudzenia na zewnątrz i wewnątrz to warto wymienić je na nowe. Ponadto warto pilnować specjalnej ściereczki do polerowania, którą dodają do zakupów praktycznie wszyscy optycy, aby móc skutecznie oczyszczać okulary z kurzu i zabrudzeń. Ściereczkę warto przechowywać zawsze w pudełku i etui, aby móc zawsze przetrzeć okulary. Okulary należy czyścić praktycznie po każdym dniu, aby usunąć drobinki, które się na nich osadzają.

Nawet na pierwszy rzut oka czyste szkła, mogą mieć na sobie wiele zanieczyszczeń i zabrudzeń. Twarz i oczy w ciągu całego dnia narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych w tym nawet wiatru, deszczu czy kurzu. Powinniśmy więc codziennie poświęcić chwilę na czyszczenie okularów. Można to zrobić domowymi sposobami, ale także za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia okularów dostępnych u optyków, w aptekach czy drogeriach. Możliwe jest także profesjonalne czyszczenie okularów ultradźwiękami, wykonywane w salonach optycznych.

Należy pamiętać, aby nie czyścic okularów ubraniami, ręcznikami papierowymi czy niektórymi rodzajami ściereczek, aby nie naruszyć bardzo delikatnej powierzchni szkieł korekcyjnych.

Okulary można czyścić pod bieżącą, letnią wodą, następnie przez chwilę strząsnąć pozostałą na nich wodę i finalnie wytrzeć okulary ściereczką z mikrowłókna. W sprzedaży zaś dostępne są specjalne żele, szampony, kropelki do czyszczenia okularów. Wówczas należy zapoznać się z dołączoną do nich instrukcją. Należy unikać bardzo silnych, chemicznych detergentów, które mogłyby naruszyć delikatną powierzchnię szkieł np. z funkcją hydrofobową lub oleofobową. Jeśli utrzymamy okulary w nienagannej czystości, to będziemy mogli dłużej cieszyć się ich właściwościami. 

Co zrobić, kiedy okulary parują?

Parowanie okularów to jedno ze zjawisk, które często doskwiera osobom z wadami wzroku. Parowanie utrudnia widzenie, a także wygląda nieestetycznie. Dochodzi do niego najczęściej podczas noszenia maseczek przeciwko koronawirusowi lub w momencie zetknięcia się ciepłego powietrza z zimną powierzchnią soczewek w trakcie zimy. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne mycie szkieł okularów letnią wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń, które wytworzą na okularach powłokę hydrofobową, odpychającą cząsteczki wody.

Dostępne są także specjalne płyny czy spraye zapobiegające parowaniu okularów, które można z powodzeniem stosować co kilka dni. W ofercie sklepów są także specjalne szkła z dodatkową wygładzoną powierzchnią, co sprawia, że kropelki wody trudniej się na niej osadzają i jednocześnie łatwiej spływają. Warto wziąć więc pod uwagę parowanie szkieł już na etapie zakupu okularów.

 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.