• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 26

  lip

  2021

Przestrzegaj zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych

Kiedy otrzymujesz swoją pierwszą receptę na soczewki kontaktowe, dołączona jest do niej długa lista instrukcji od Twojego okulisty. Jako użytkownik soczewek kontaktowych, lista ta mówi Ci jak czyścić i pielęgnować zarówno soczewki jak i oczy. Ale jak wiele z tych czynności pomijasz, zapominasz lub ignorujesz?

Przestrzegaj swojego harmonogramu wymiany

Większość ludzi nosi miękkie soczewki kontaktowe jednorazowego użytku. Każda marka tych soczewek ma przypisane terminy wymiany. Producent soczewek zaleca, abyś wymieniał je codziennie lub co miesiąc.


Podczas gdy producent podaje dobre wytyczne, Twój lekarz powie Ci dokładnie, jak długo możesz bezpiecznie nosić soczewki zanim będziesz musiał je wyrzucić.


Powód tej reguły


Wielu użytkowników soczewek kontaktowych odczuwa pokusę przedłużenia czasu ich użytkowania o kilka dni lub tygodni po upływie terminu ważności. Chociaż może to zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy, narażasz swoje oczy na niebezpieczeństwo.

soczewki

Bakterie i osady gromadzą się na Twoich soczewkach z biegiem czasu. W pewnym momencie osady te sprzyjają infekcjom i podrażniają Twoje powieki. Jeśli dojdzie do infekcji lub zapalenia powiek, będziesz musiał całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na czas nieokreślony.


Regularnie wymieniaj pojemnik na soczewki
Pojemnik na soczewki kontaktowe należy wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące. Nawet jeśli codziennie czyścisz pojemnik, to i tak musisz go wymienić na nowy.


Powód wprowadzenia tej zasady


W pojemnikach na soczewki kontaktowe, niezależnie od tego, jak często je czyścisz, rozwijają się małe bakterie. Z czasem tworzą one substancję zwaną biofilmem. Ta warstwa chroni bakterie przed działaniem środków dezynfekujących zawartych w płynie do soczewek kontaktowych, dzięki czemu mogą się one dalej rozmnażać.


Chroń swoje oczy przed tymi małymi intruzami i kup nowy pojemnik na soczewki kontaktowe, kiedy powinieneś.


Codziennie zdejmuj soczewki
Ile razy słyszałeś, że nie powinieneś spać z założonymi soczewkami kontaktowymi? Wielu użytkowników soczewek kontaktowych w końcu w pewnym momencie łamie tę zasadę. Jednak, o ile nie masz soczewek o przedłużonym noszeniu zatwierdzonych do noszenia na noc, powinieneś zdejmować soczewki kontaktowe przed snem. Wyjmuj je nawet na krótkie drzemki.


Powód tej zasady


Kiedy nosisz soczewki kontaktowe, Twoje oczy nie mają łatwego dostępu do tlenu. Twoje soczewki przepuszczają trochę powietrza, ale tylko soczewki o przedłużonym okresie noszenia przepuszczają wystarczającą ilość tlenu, aby zaspokoić potrzeby Twoich oczu podczas snu.


Spanie w jednodniowych soczewkach kontaktowych może zwiększyć ryzyko wystąpienia rzadkiego schorzenia zwanego neowaskularyzacją rogówki. Dzieje się tak, gdy Twoje oczy próbują zrekompensować brak tlenu poprzez wzrost dodatkowych naczyń krwionośnych w rogówce. Naczynia te mogą zagrażać Twojemu wzrokowi.


Wyjmuj soczewki kontaktowe na noc, aby zapewnić swoim oczom stały dopływ tlenu.


Kupuj od sprawdzonych dystrybutorów
Utrzymywanie aktualnej recepty na soczewki kontaktowe, aby mieć ją zawsze pod ręką, kiedy chcesz zamówić więcej soczewek, wydaje się uciążliwe. Jednakże, kiedy kupujesz soczewki kontaktowe, powinieneś zawsze szukać wiarygodnych sprzedawców, którzy wymagają ważnej recepty.


Powód tej reguły


Prawo uznaje soczewki kontaktowe za urządzenia medyczne, które wymagają recepty. Krajowi dystrybutorzy soczewek kontaktowych, w tym firmy internetowe, nie mogą legalnie sprzedać Ci soczewek bez sprawdzenia Twojej recepty.


Jeśli kupujesz soczewki od dystrybutora, który nie wymaga od Ciebie recepty lub akceptuje przeterminowaną receptę, nie powinieneś ufać produktowi, który Ci wysyła.


Zatrzymaj swoje soczewki dla siebie
Dzielenie się nie zawsze jest troskliwe. Bez względu na to, jak blisko jesteś ze swoimi przyjaciółmi, nie wkładaj do swojego oka niczego, co kiedyś było w ich oku - nawet jeśli nosisz kolorowe soczewki bez recepty dla efektu kosmetycznego.


Powód wprowadzenia tej zasady


Nawet jeśli czyścisz je pomiędzy kolejnymi użyciami, noszenie soczewek kontaktowych z przyjaciółmi oznacza również dzielenie się bakteriami znajdującymi się w ich oczach. Bakterie te mogą powodować infekcje, które następnie rozprzestrzeniają się wśród wielu osób. Nikt nie chce umawiać się na grupową wizytę u okulisty.


Zaplanuj coroczne badania wzroku
Jeśli nie sądzisz, że twoje oczy się zmieniły, możesz nie myśleć, że potrzebujesz nowej recepty. Jednakże, nadal potrzebujesz corocznego badania wzroku.


Powód wprowadzenia tej zasady


Podczas badania lekarz sprawdza, czy Twoje oczy nie mają problemów i czy wyglądają zdrowo. Możesz mieć różne problemy z oczami i nie wiedzieć o tym. Chcesz, aby lekarz pomógł Ci złapać te problemy wcześnie, abyś mógł je skutecznie leczyć.


Zachowaj zapasowe okulary
Kiedy nie lubisz nosić okularów, soczewki kontaktowe wydają się być wybawieniem. Jednakże, nie chcesz polegać wyłącznie na kontaktach. Większość okulistów zaleca posiadanie zapasowej pary okularów.


Powód tej zasady


Jeśli Twoje oczy są zmęczone lub podrażnione od kontaktów, okulary dają oczom odpocząć. Zakładanie soczewek kontaktowych do już podrażnionego oka może spowodować większe problemy.


Okulary będą Ci również potrzebne, jeśli kiedykolwiek zapomnisz na czas zamówić ponownie swoje kontakty. To pomoże Ci zapobiec noszeniu kontaktów dłużej niż powinieneś.

 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.