• 698 658 759
  • super.optyk@wp.pl
  • 10-18 (od Pn do Pt)
  • 28

    cze

    2021

Pływaki w oku: Dlaczego je widzisz i co możesz zrobić

Czy widzisz plamki? Pływaki to małe plamki lub plamki, które można czasem zobaczyć, gdy patrzysz na jasny ekran komputera lub w białe światło. W większości przypadków plamki są całkowicie nieszkodliwe. Jeśli jednak Twoje widzenie jest zamazane, zablokowane lub zauważyłeś nagły wzrost liczby pływaków, może to być oznaką poważniejszego schorzenia.

Co to są "pływaki" i co je powoduje?

Pływaki są zazwyczaj łagodne i nie stanowią powodu do niepokoju. Pływaki zauważa się zazwyczaj, gdy patrzy się na coś jasnego, np. ekran komputera lub białą ścianę. Różnią się one wielkością i kształtem, mogą wyglądać szaro lub czarno. Mogą pojawiać się jako pajęczyny, sznurki lub małe kropki, które dryfują w linii wzroku lub poruszają się wraz z oczami.


Pływające plamki pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem. Chociaż w rzadszych przypadkach są one związane z poważnymi chorobami i mogą potencjalnie zagrażać zdrowiu Twoich oczu - czasami prowadząc do ślepoty. Jeśli zauważyłeś nagły i znaczny wzrost ilości widzianych przez ciebie "pływaków", możesz mieć rozdartą siatkówkę i powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej.

oko


Twoja gałka oczna jest wypełniona gęstą, galaretowatą substancją zwaną szklistką. Z wiekiem szkliste rozrzedza się i upłynnia. Kawałki rozbitej szklistki swobodnie unoszą się w powietrzu, a gdy do oka dociera światło, odłamki rzucają cienie na siatkówkę. To właśnie powoduje, że widzisz pływające plamki.


Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Związane z wiekiem pogorszenie stanu ciała szklistego jest najczęstszą przyczyną powstawania "pływaczek". Nie ma na nie żadnego lekarstwa, chyba że staną się tak uciążliwe, że faktycznie zamazują lub całkowicie blokują widzenie. W rzadkich przypadkach "pływaczki" są objawem poważniejszych schorzeń i wymagają natychmiastowej uwagi.

 

  • Zapalenie tylnej części błony naczyniowej oka: Pływaki występują u kogoś, kto ma poważny stan zapalny na warstwach siatkówki. Zdarza się to u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, guzy lub u osób, które doznały urazu oka lub głowy. Zapalenie błony naczyniowej tylnej części oka jest czasami powiązane z inną chorobą i jest klasyfikowane jako idiopatia - choroba o nieznanej patogenezie.
  • Krwotok do ciała szklistego: Pływaki są również objawem krwawienia w oczach. Zdarza się to w wyniku urazu głowy lub oczu, jak również u osób z problemami związanymi z naczyniami krwionośnymi w oczach.
  • Rozdarta siatkówka: Siatkówka jest cienką warstwą znajdującą się z tyłu gałki ocznej, przymocowaną do tkanki naczyniówki lub zewnętrznej ściany gałki ocznej. Siatkówka jest odpowiedzialna za pomoc w widzeniu. Przedarcie siatkówki jest chorobą, która może wystąpić z wiekiem i powoduje odklejanie się siatkówki od tkanki naczyniówki. Jeśli nie jest leczone, może oderwać się całkowicie, prowadząc do ślepoty.

Osoba, u której wystąpiło przedarcie siatkówki, będzie widziała błyski światła i zauważy nagły, dramatyczny wzrost ilości pływających plamek zamazujących jej widzenie. Jeśli obawiasz się, że cierpisz na któryś z tych stanów, natychmiast umów się na wizytę u lekarza.


Leczenie odwarstwienia siatkówki
Odwarstwienie siatkówki może zdarzyć się osobie, która została zraniona lub uderzona w głowę z dużą siłą. Jednakże, może również zdarzyć się przypadkowo, pozornie bez żadnej przyczyny. Leczenie odwarstwienia siatkówki jest niezwykle ważne. Jeśli nie będzie się go leczyć, pacjent w końcu oślepnie.

 

  • Krioterapia: Podczas tego zabiegu zniszczona siatkówka jest zamrażana, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się.
  • Operacja klamry twardówkowej: Ta procedura jest zwykle stosowana w połączeniu z innym leczeniem. Operacja wymaga od chirurga przyszycia silikonowych taśm do twardówki, czyli zewnętrznej białej części oka, które trwale utrzymują siatkówkę na miejscu.
  • Retinopeksja pneumatyczna: Ta operacja wykorzystuje wodę i gaz do pompowania gałki ocznej i siatkówki z powrotem do jej właściwego kształtu. Substancja ta działa jak substancja zastępująca szkliwo i wymusza umieszczenie siatkówki na swoim miejscu, jednocześnie utrzymując kształt gałki ocznej.

Zabiegi te mają 85% wskaźnik sukcesu przy pierwszej próbie. W pozostałych 15% przypadków udaje się osiągnąć sukces w ciągu dwóch zabiegów.


Jak się je leczy?
W większości przypadków wady wzroku nie są w ogóle leczone. W poważnych sytuacjach leczenie zależy od przyczyny i nasilenia objawów.

 

  • Terapia laserowa: Gdy pływaki upośledzają widzenie danej osoby, lekarz użyje lasera, aby je rozbić i usunąć. Chociaż ta procedura jest zalecana tylko jako ostatni wynik, ponieważ jest to wciąż bardzo nowy proces.
  • Witrektomia: Ta operacja jest również ostatecznością i jest stosowana tylko w skrajnych przypadkach. Podczas tego zabiegu lekarz usunie całą szklistkę w gałce ocznej, zastępując ją gazem lub olejem silikonowym, aby tymczasowo utrzymać kształt gałki ocznej. W końcu organizm zastąpi ten płyn swoim własnym płynem.

Najlepszym sposobem leczenia łzawienia jest zapobieganie - dbanie o oczy i ogólny stan zdrowia. Niektórzy lekarze uważają, że łzawienie występuje częściej u pacjentów, którzy mają słabe zdrowie, nie odżywiają się w odpowiedni sposób i doświadczają wysokiego poziomu stresu.


Bądź delikatny dla swoich oczu, dbaj o swoje ciało i zaplanuj wizyty u okulisty, aby obserwować wszelkie możliwe nieprawidłowości związane z występowaniem pływaków.

  • Telefon:
    698 658 759

  • ul. Wysłouchów 6A/9
    30-611 Kraków

  • E-mail:
    super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.