• 698 658 759
  • super.optyk@wp.pl
  • 10-18 (od Pn do Pt)
  • 30

    mar

    2021

Okulary: Style na przestrzeni dekad

Jeśli śledzisz trendy, zauważysz, że dzisiejsze style okularów i okularów przeciwsłonecznych wykorzystują wiele trendów z ubiegłego wieku. Style vintage zyskały popularność dzięki połączeniu z nowoczesnymi trendami i technologiami. Ale czy wiesz, z których dekad pochodzą popularne dziś style vintage?

W tym blogu zajmiemy się trendami z ostatniego stulecia w okularach. Być może zobaczysz lub odkryjesz trend, który zainspiruje Twój osobisty styl.

Lata 1900

Przed przełomem wieków, wiele osób unikało noszenia okularów publicznie. Ale na początku 1900 roku, klasy wyższe zaczęły nosić swoje okulary jako wyraz mody.
Najpopularniejszy styl zawierał okrągłą drucianą oprawkę i szklane soczewki. Francuski styl "pince-nez" stał się popularny w Ameryce Północnej, głównie dzięki temu, że nosił je Teddy Roosevelt. Okulary te nie mają drucianych zauszników, lecz są dobrze osadzone na mostku nosa.

Okulary operowe były również popularne wśród ówczesnych dam z wyższych sfer. Okulary te można było łatwo przytrzymać przy twarzy, gdy były potrzebne, i odsunąć, gdy kobieta chciała pokazać swoje piękno. Niektóre okulary były dość ozdobne, z kościanymi uchwytami, pozłacane lub inkrustowane klejnotami.

Lata 1910

Chociaż przyciemniane soczewki były dostępne już wcześniej, Sir William Crookes z Anglii wynalazł pierwsze okulary, które mogły pochłaniać światło podczerwone i ultrafioletowe. Jednak okulary przeciwsłoneczne nie stały się popularne wśród społeczeństwa aż do II wojny światowej.

Lata 20.
Lekkie soczewki i okrągłe oprawki pozostały popularne przez cały okres Wielkiego Kryzysu. Jednak zamiast drucianych oprawek producenci używali bardziej wytrzymałego metalu i celuloidowego plastiku. Celuloid nie jest już używany, ponieważ jest zbyt delikatny, łatwopalny i biodegradowalny, aby przetrwać długo.
Nowe metale, takie jak srebro i złocenie, sprawiły, że okulary stały się bardziej charakterystyczne. Skorupa żółwia również stała się dość popularna ze względu na swój naturalny wzór. Jednak okulary te były zazwyczaj dość ciężkie i niewygodne.

Lata 30.
Kiedy Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych potrzebowały rozwiązania na bóle głowy i chorobę wysokościową po długich lotach, firma Ray-Ban wprowadziła na rynek jedne z pierwszych okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją. Okulary w stylu lotników stały się popularne wśród ogółu społeczeństwa pod koniec lat 30-tych.

Lata 40.

Producenci zaczęli odchodzić od prostych oprawek z drucianymi brzegami i skierowali się w stronę bardziej kreatywnych projektów. Zmiany w produkcji szkła sprawiły, że różne kształty soczewek stały się dostępne dla ogółu społeczeństwa. Style oprawek typu bowline wykorzystały nową technologię. Oprawki te łączyły plastik i metal, tworząc styl, który dopasowywał się do konturów twarzy.


Lata 50.
Słynne aktorki, takie jak Marilyn Monroe, spopularyzowały w tej epoce kocie oko. Ten kobiecy styl podążał za ówczesnymi trendami w makijażu, poszerzając oko i upiększając twarz. Mężczyźni preferowali bardziej męski styl wayfarer, który charakteryzował się grubymi, czarnymi obwódkami. Muzyk Buddy Holly w największym stopniu przyczynił się do tego, że styl ten stał się modny.

Lata 60.

Wraz z dużymi włosami i garniturami okulary zyskały na popularności. W tej epoce trendy przesunęły się w kierunku geometrycznych wzorów, zbyt dużych oprawek i kontrastowych czarno-białych oprawek. Prekursorki mody Jackie Kennedy Onassis i Audrey Hepburn sprawiły, że okulary przeciwsłoneczne w dużych rozmiarach stały się obowiązkowym elementem dekady.

Lata 70.
Hippisi lat 70. spopularyzowali kolory ziemi i psychodeliczne barwy. Trend powrócił do małych oprawek, które zakrywały tylko oko, dzięki czemu można je było nosić na krawędzi mostka nosa, a osoba nosząca mogła wyglądać ponad miarę. Muzycy tacy jak John Lennon używali barwionych soczewek w swoim wyglądzie.

Lata 80.
Fala nostalgii uderzyła w społeczeństwo w latach 80-tych, kiedy filmy takie jak Ferris Bueller's Day Off i Top Gun przywróciły okulary przeciwsłoneczne wayfarer i aviator do czołówki popularności. Jednak technologia i trendy kolorystyczne sprawiły, że lekkie oprawki, niewidoczne dwuogniskowe okulary i neonowe kolory stały się równie ważne jak trendy vintage. Lepszej jakości tworzywa sztuczne pozwoliły innowatorom, takim jak francuski projektant Alain Mikli, na stworzenie oprawek trapezowych, dwukolorowych oraz słynnego stylu wraparound.

Lata 90.
Po nadmiarze lat 80-tych, w latach 90-tych nastąpił powrót do minimalizmu i powściągliwości. Konsumenci preferowali proste, czarne okulary. Popularność zyskały również sportowe okulary przeciwsłoneczne. Filmy takie jak "Faceci w czerni" i "Matrix" sprawiły, że eleganckie, opływowe okulary z mniejszymi, owalnymi oprawkami stały się najpopularniejszym stylem dekady.

Lata 2000
Postęp technologiczny pomógł producentom okularów osiągnąć skokowy wzrost jakości okularów. Soczewki przejściowe stały się popularne, ponieważ pozwalały osobie noszącej okulary wyjść na zewnątrz i nadal używać tej samej pary okularów jako okularów przeciwsłonecznych, bez konieczności noszenia dwóch par okularów. Elastyczne oprawki zapewniały większy komfort i zmniejszały prawdopodobieństwo stłuczenia.

Lata 2010
Obecnie prawie każdy projektant ma w swojej ofercie linię okularów. Aby skorzystać z trendu na okulary z wyższej półki, wiele osób, które nie mają recepty, decyduje się na noszenie okularów ze zwykłymi szkłami. Okulary w każdym stylu z każdej epoki są popularne, a konsumenci noszą je z dumą.

Który styl pasuje do Ciebie?
Niezależnie od tego, czy chcesz wyglądać jak Marilyn Monroe, nosząc parę soczewek z kocimi oczami, czy klasyczne Ray-Bany jak Tom Cruise, jesteś w dobrym towarzystwie. Okulary z każdej epoki są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Odwiedź lokalnego optometrystę, aby przymierzyć parę i zobaczyć, jak styl vintage pasuje do Twojego nowoczesnego życia.

  • Telefon:
    698 658 759

  • ul. Wysłouchów 6A/9
    30-611 Kraków

  • E-mail:
    super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.