• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 27

  maj

  2021

Zwierzęta z najlepszym i najgorszym wzrokiem

W "O pochodzeniu gatunków" Karol Darwin pisał o oczach jako prawie bezużytecznych dla kretów i kilku innych gryzoni. Zauważył, że oczy tych zwierząt były małe i często pokryte skórą lub futrem, i uznał to za dowód na istnienie doboru naturalnego.

 

Podczas gdy niektóre krety ewoluowały, by rozwijać się pod ziemią, mimo że są całkowicie ślepe, większość zwierząt potrzebuje pewnego wzroku, by przetrwać. Używają one oczu do monitorowania zdobyczy i wypatrywania drapieżników. Podobnie jak ludzie, zwierzęta ewoluowały, aby mieć wzrok, który będzie pasował do ich środowiska. Ten blog analizuje wzrok u różnych gatunków zwierząt i porównuje go z ludzkim wzrokiem.

Nietoperze

Chociaż ludzie ze słabym wzrokiem mogą zostać niegrzecznie poinformowani, że są "ślepi jak nietoperz", to nie jest to sprawiedliwe porównanie. Wszystkie gatunki nietoperzy mają oczy, które widzą, ale nie w taki sam sposób, jak ludzie.


Na przykład, wiele nietoperzy używa echolokacji do rozpoznawania pokarmu. Ale chociaż te nietoperze są bardziej zależne od swojego zmysłu słuchu, nadal potrzebują oczu, aby dostrzegać zmiany w świetle. Kiedy na dworze robi się ciemniej, wiedzą, że czas zapolować na obiad. Nietoperze używają też oczu, a nie echolokacji, do nawigacji na dużych odległościach.

 

kot
Wzrok nietoperzy jest gorszy od ludzkiego, ponieważ nietoperze mają inne fotoreceptory niż ludzkie oczy. W szczególności nietoperze, które polują w nocy, mają oczy przystosowane do widzenia nocnego, do czego ludzkie oczy nie są przystosowane. Jednak ludzie widzą więcej kolorów niż polujące nocą nietoperze.


Ptaki drapieżne
Jeśli ktoś mówi Ci, że masz "orle oczy", to jest to komplement i w przeciwieństwie do "ślepy jak nietoperz", to powiedzenie dokładnie przedstawia zwierzę, którego dotyczy. Orły i inne ptaki drapieżne mają wzrok, który jest znacznie ostrzejszy niż wzrok ludzki. Na przykład, oczy orła są od 4 do 8 razy ostrzejsze niż ludzkie.


Ptaki drapieżne potrzebują ostrego wzroku, aby rozpoznać swoją ofiarę z daleka i zaskoczyć ją z góry. Mogą dostrzec małe stworzenia błąkające się po ziemi z wysokości do 4500 m (15000 stóp). Gdy podlatują, by schwytać kolejny posiłek, utrzymują doskonałą ostrość widzenia.


Starożytne skorpiony morskie
Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o starożytnych skorpionach morskich, ponieważ wyginęły one ponad 400 milionów lat temu. Te duże stawonogi mogły dorastać do 2 m długości z pazurami o długości 0,6 m.


Ich duże ciała posiadały również duże oczy złożone, ale naukowcy uważają, że nie zapewniały one skorpionom morskim doskonałego wzroku. Pomimo posiadania zarówno ogromnych, jak i mikroskopijnych soczewek, oczy tylko trochę pomagały morskim skorpionom w polowaniu w ciemnych wodach.


Kolosalna kałamarnica
Ten morski stwór ma największe oczy spośród wszystkich zwierząt. Na podstawie kilku okazów, które naukowcy przebadali, oczy kałamarnicy kolosalnej mierzą nawet 30 cm (11,8 cala) średnicy. Sama soczewka jest wielkości pomarańczy.


W przeciwieństwie do starożytnego skorpiona morskiego, kałamarnica kolosalna używa swoich dużych oczu, aby widzieć dobrze, nawet w ciemnych warunkach podwodnych. Każda kałamarnica kolosalna ma dwa oczy, które skierowane są do przodu, jak ludzkie oczy, aby pomóc w postrzeganiu odległości. Kałamarnica kolosalna posiada również ogromne płaty wzrokowe, znak, że mają one wysoko rozwiniętą wizję. Mają również organ w pobliżu każdego oka, który emituje światło, aby kałamarnica mogła zobaczyć swoją ofiarę.


Psy
Psy domowe nie mogą odbierać tak wielu kolorów lub tej samej intensywności kolorów jak oczy ludzkie. Posiadają one tylko dwa rodzaje receptorów stożkowych na siatkówce. Ludzie mają trzy, więc postrzegamy szerszy zakres kolorów.


Podobnie psy miały kiedyś trudności z postrzeganiem obrazów telewizyjnych i filmowych jako filmów. Ich oczy muszą zobaczyć około 70 obrazów na sekundę, aby odróżnić, że obrazy pokazują ruch. Dla porównania, człowiek może dostrzec ruch po obejrzeniu zaledwie 16 do 20 obrazów na sekundę. Starsze telewizory miały powolne tempo wyświetlania obrazu, więc prawdopodobnie wyglądały dla psów jak pokaz slajdów. Nowoczesne telewizory wyświetlają więcej obrazów w szybszym tempie, co oznacza, że psy zazwyczaj widzą ruchome obrazy w telewizji w taki sam sposób, jak my teraz.


Krewetka Mantis
Ludzie mogą mieć przewagę nad psami, jeśli chodzi o postrzeganie kolorów, ale zdecydowanie przegrywamy w porównaniu z krewetką mantis. Ludzkie oczy mają trzy rodzaje receptorów kolorów, ale oczy krewetek manty mają ich 12. Widzą one ultrafioletowe i podczerwone fale świetlne, których ludzie nie widzą.


Ten skorupiak (który tak naprawdę nie jest krewetką) żyje w tropikalnych wodach oceanów i używa swoich oczu do polowania na robaki, ryby, małże, kraby i ślimaki. Każde oko spoczywa na długiej łodydze, która może obracać się nawet o 70 stopni. Ponieważ każde oko się obraca, może samodzielnie postrzegać wszystkie trzy wymiary, co jest cechą zwaną "widzeniem trójocznym".


Każde oko ma również soczewki złożone, jak u ważki. Jednak, w przeciwieństwie do ważki, każdy rząd soczewek u krewetki modliszki pełni wyspecjalizowaną funkcję. Niektóre z nich wyczuwają światło, inne kolor, a oko - nie mózg - interpretuje wszystkie te wiadomości.


Po zapoznaniu się z oczami królestwa zwierząt, powinieneś wiedzieć, że Twoje oczy są dostosowane do Twoich potrzeb. Ludzki wzrok rzadko jest doskonały, ale nie potrzebujemy oczu, które się obracają, ani soczewek wielkości pomarańczy.


Teraz, gdy już wiesz, jak doskonały jest dla Ciebie Twój wzrok, wykorzystaj go jak najlepiej. Noś okulary lub soczewki kontaktowe, jeśli Twój optometrysta je przepisze, abyś mógł widzieć świat wokół siebie.

 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.