• 698 658 759
 • super.optyk@wp.pl
 • 10-18 (od Pn do Pt)
 • 27

  maj

  2021

9 uniwersalnych złych nawyków związanych z soczewkami kontaktowymi

Budzisz się, bierzesz prysznic, wybierasz strój, wkładasz szkła kontaktowe, jesz śniadanie, myjesz zęby i wychodzisz za drzwi. Poranna rutyna jest dość prosta. Prawdopodobnie wiesz dokładnie, ile czasu zajmuje Ci dotarcie z łóżka do szkoły lub pracy.

 

Kiedy jesteś przyzwyczajony do rutyny, ryzykujesz, że zapomnisz o ważnych szczegółach. Kontakty są wyrobami medycznymi i wymagają szczególnej, konsekwentnej pielęgnacji. Sposób, w jaki obchodzisz się ze swoimi kontaktami, wpływa nie tylko na ich żywotność, ale także na ogólne zdrowie Twoich oczu. Niewłaściwa pielęgnacja kontaktów może prowadzić do zakażeń, skaleczeń, otarć, owrzodzeń i wielu innych.

Brudne ręce

Czy możesz szczerze powiedzieć, że myjesz i osuszasz ręce za każdym razem, gdy wkładasz soczewki kontaktowe? Pomyśl, z iloma zarazkami Twoje ręce stykają się każdego dnia.


Jeśli nie myjesz rąk przed założeniem kontaktów, dajesz bakteriom otwarte zaproszenie do zajęcia miejsca między kontaktem a okiem, co może spowodować zaatakowanie rogówki.

soczewki
Spanie w kontaktach
Kontakty to kawałek plastiku, który przykrywa Twoje oko. Podczas noszenia kontaktów Twoje oczy nie zawsze otrzymują tlen i nawilżenie, których potrzebują. Dlatego tak ważne jest, aby w nocy dać im odpocząć. Dodatkowo, przerwa pozwala na zdezynfekowanie kontaktów i nawodnienie ich.


Używaj wody zamiast roztworu
Każdemu się to zdarza. Kończy Ci się roztwór i nie chcesz biegać późno w nocy do sklepu. Jednak woda, nawet ta z kranu, zawiera bakterie.


Woda nie nawilży prawidłowo Twoich kontaktów, nie zdezynfekuje ich prawidłowo, a nawet ryzykujesz infekcję bakteryjną, jeśli wybierzesz wodę zamiast płynu do soczewek kontaktowych.


Ponowne użycie roztworu
Więc jeśli nie możesz używać wody, możesz po prostu ponownie użyć roztworu, prawda? Nieprawda! Nie napełniaj pojemnika nowym roztworem. Po tym, jak już raz umyjesz swoje kontakty w roztworze, twoje pudełko stanie się szalką Petriego z bakteriami, jeśli nie zostanie odpowiednio oczyszczone.


Codziennie myj swoje etui w roztworze, nie w wodzie i pamiętaj, aby je dokładnie wysuszyć. W ciągu dnia nie zdejmuj pokrywek z pojemnika. Codziennie używaj nowego roztworu w czystym pudełku.


Twoje soczewki kontaktowe zbierają wszelkiego rodzaju bakterie i zanieczyszczenia przez cały dzień. Od lakieru do włosów po kurz, Twoje kontakty muszą być dokładnie umyte.


Używaj ust
Szalone rzeczy się zdarzają. Może byłeś na kolejce górskiej, która jechała na tyle szybko, że Twój kontakt wypadł z oka. Utknąłeś w tym punkcie, prawda? Twój kontakt jest suchy, prawdopodobnie nie masz przy sobie roztworu, a masz napięty harmonogram, aby dostać się na następną przejażdżkę. Więc może kusi cię, żeby zamoczyć kontakt w ustach.


Nie rób tego.


Twoje usta są w zasadzie pożywką dla bakterii. Jeśli zwilżasz kontakt ustami i wkładasz go do oka, zamykasz bakterie między kontaktami a oczami.


Ignorowanie limitów czasowych
Kontakty mogą być drogim wydatkiem. Wszyscy chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale czy warto ryzykować zdrowie oczu?


Kontakty są zaprojektowane tak, aby wytrzymać określony czas. Po upływie tego czasu mogą zacząć wysychać i powodować zadrapania oczu. Małe zadrapanie nie tylko podrażni Twoje oko - może stworzyć przestrzeń dla bakterii i innych infekcji, które zaleją Twoje oko i spowodują poważne uszkodzenia.


Dzielenie się kontaktami
Kolorowe kontakty są popularne w okolicach Halloween. To może być zabawne, aby zobaczyć, jak wyglądasz z różnymi stylami oczu. Wiele osób, zwłaszcza nastolatków, wymienia się kontaktami bez recepty między przyjaciółmi, aby wypróbować różne stylizacje. Może to spowodować szybkie rozprzestrzenianie się różowego oka i innych chorób.


Pływanie z kontaktami
Jeśli masz wysokie recepty, chodzenie bez kontaktów może być kłopotliwe, więc może cię kusić, aby nosić kontakty podczas pływania. Jednak, jak wspomniano wcześniej, bakterie są wszędzie. Niektóre formy ameb i bakterii nie są szkodliwe, gdy ich dotykasz, a nawet wdychasz. Jeśli jednak te ameby i bakterie utkną między soczewką kontaktową a okiem na dłuższy czas, mogą spowodować infekcję, a nawet ślepotę.

Czytaj więcej na: http://semichem.pl

 • Telefon:
  698 658 759

 • ul. Wysłouchów 6A/9
  30-611 Kraków

 • E-mail:
  super.optyk@wp.pl

logo-footer

© Copyright salonsuperoptyk.pl. All Rights Reserved.